Screencast - Visual Studio 2010 Debug Genişletmeleri - 1

Merhaba Arkadaşlar,

Visual Studio geliştirme ortamının yazılımcılar için çok önemli bir araç olduğu ortadadır. İlk versiyonundan(Visual Studio.NET 2002 - Rainer) itibaren her yeni versiyonda, geliştiricileri heyecanlandıran ve hayatlarını inanılmaz ölçüde kolaylaştıran özellikler barındırarak gelmektedir. Şöyle bir geçmiş zamana bakıyorumda ilk Visual Studio.Net bizleri oldukça heyecanlandırmıştı. Sonrasında Whidbey kod adlı Visual Studio 2005' in büyüsüne kapıldık ve derken Visual Studio 2008(Orcas) karşımıza geldi. Özellikle Service Pack yüklemeleri sonrasında IDE' ye kazandırılan pek çok yenilik ile geliştiricilerin hemen her ihtiyacını karşılayan bir ortam ile karşı karşıya kaldık zaman içerisinde. Ama gerçekten öyle miydi acaba? Wink 

Artık .Net Framework üzerinde yapılan geliştirmelerde IDE' yi zorlayıp dahada iyileştirilmesine neden oluyor. Örneğin WPF yetenekleri ile donatılmış bir  tasarım ortamımız var. Örneğin paralel programlama ile ilişkili debug yeteneklerimiz ve uygulamaların çeşitli tipte performans ölçümlerini yapmamızı sağlayan IDE içi araçlarımız var.

Elbette dış faktörleride unutmamak gerekiz. Yazılım mimarilerinin tasarımları sırasında baş rol oynayan pek çok kavram(UML diagramları gibi) ve TFS' in ihtiyaçları sonucu, gerekli tüm grafiksel çizimlere aynı IDE içerisinden erişebilmek ve etkin bir şekilde kullanabilmek artık zaruri bir gereksinim haline gelmiştir. Daha önceden elimizde yanlız Class Diagram ve System Diagram gibi basit ve ilkel grafik araçları var iken artık UML diagramlarının bile IDE içerisine gömülüyor olduğunu gördük. Hatta Layer ve Graph diagramlarımız bile var artık.

Ancak biz bu yeni görsel dersimizde basit bebek adımları ile işe başlıyor olacağız ve ilk etapta Visual Studio 2010 Beta 2(Hawaii) üzerinde Debug genişletmelerine değinmeye çalışacağız.

Önce Breakpoint' ler ile ilişkili genişletmeleri inceleyeceğiz. Söz gelimi tüm Breakpoint' lerin Export ve Import edilmesi işlemlerini göreceğiz veya Breakpoint' ler içerisinde arama seçeneklerine bakacağız. Sonrasında Data Tips özelliğine değineceğiz. Devam eden kısımda ise çalışmakta olan Thread' leri nasıl izleyebileceğimizi ve çalışma zamanının metinsel içeriğini nasıl Dump edebileceğimize şahit olacağız. Üstelik tüm Export, Import ve Dump gibi işlemlerde XML içerikli kaynaklardan yararlanıldığını anlayacağız. E öyleyse ne duruyorsunuz, haydi tıklayın... Laughing

Yeni görsel derslerde görüşmek dileğiyle hepinize mutlu günler dilerim.

Yorum ekle

Loading