Java ile 24 Kahve Molası Dökümanı

java_emulatorlerMerhaba Arkadaşlar,

Henüz makale yazmaya yeni başladığım dönemlerdi. Sadece .Net ile ilişkili yazılar yayınlamak istemiyordum aslında. Farklı bir şeyler de yapabilmeliydim. Gözüme Java programlama dilini kestirdim Smile C# ile aramın iyi olması, nesne yönelimli dil kavramlarına aşina olmam bir avataj olabilirdi diye düşünmüştüm. Ve sonunda enteresan bir proje doğdu. “Java ile 24 Kahve Molası”. Seri de hiç bilmediğim Java dilini öğrenmeye çalışıyor ve bu sırada yaşadığım tecrübeleri değerli okurlarıma aktarıyordum. 24 bölüm sonuna geldiğimde en azından bir alt yapı ve temel oluşturabilecek seviyede bir içerik oluştuğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde daha önceden Almanac ve Oldies But Goldies serisinde yaptığım gibi, bu yazıları da tek bir döküman altında toplayayım dedim Smile Söz konusu dosyayı bu adresten indirebilirsiniz. Eskidir, nostaljiktir, amatördür ama yine de temel bazı bilgileri sunmaktadır. Yararlı olması dileğiyle hepinize mutlu günler dilerim.

Yorumlar (12) -

 • Burak Bey,
  Teşekkürler, sevabınız büyük vallahi Smile
 • Elimdeki projeyi bitirsem, bu kadar sevinmem heralde Smile
 • Hocam girişiniz roman tadında akıp gitmiş..Bu akdar güzel ve akıcı yazılabilir.
 • Hocam Merhabalar,

  hazir Java demisken acaba Android application ile ilgili dersler vermeye ne dersiniz?

  Sanirim herkes icin muthis bir tecrube olabilir.

  Yada Windows Phone da olabilir, bi projeye karar verip onun tutorial larini gorebilsek harika olabilirdi.

  tabikide vaktiniz olursa.

  Tesekkurler!
 • @Teoman. Android değil ama bu ay bir kaç Windows Phone 7 development kitabı sipariş ettim amazon' dan. Belki ounun için bir seri yapabilirim ;) Hazır Windows Phone 7 marka bir telefonda varken elimde Smile Olmaz mı?
 • Tabikide hocam, harika olur valla,
  hem mobile app ler bu kadar populer olmaya baslamisken
  bizde kendimizi bu maceranin icine atmak icin gec kalmayalim Smile

  serilerinizi 4 gozle bekliyoruz hocam.

  kolay gelsin & iyi calismalar Smile
 • En sonunda bitirdim hocamSmile
  Şiddetle tavsiye ediyorum, Neden?
  Java’yı anlatırken c# ile karşılaştırmalar, c# tarafında unutulan bazı konuları da hatırlamamıza yardımcı oluyor. Tavsiye etmemin aslın nedeni ise,  Java ile 24 kahve molası süresi, bir programcının programlama dili öğrenirken nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çok iyi anlatıyor. Konuları incelerken kendinize sorduğunuz sorular, oluşturduğunuz heyecan ve meraklanmalar, soruların cevabını ispatlamak için sıkılmadan örneklerin çeşitlendirilmesi ve bazı şeyleri unutmamak için not alma  tekniklerini de bu süreçte öğrendim.
  Elinize sağlık hocam, keşke daha önce den böyle bir döküma’na sahip olsaydım.
 • @Fatih yazının içerisinden sadece teknik anlatımları değil, diğer metodolojileri de çıkarttığın için teşekkür ederim. Faydalı olması beni çok sevindirdi.
 • her şehirde sizin gibi (an itibariyle 81) "adam" olsa Microsoft'a kredi açar bu millet Smile
 • 2004 ' tü sanırım. Java öğrenmemde ilk kaynak idi. O zamanlar, Java ile ilglii kaynak sıkıntısı vardı. Kendisine özgü, samimi anlatımı ilgiyi arttırıyor.
  Şimdi de başucu kaynağı niteliğindedir.

  OKAN OKŞAK
 • Sayın Burak Eğitmenim,
  Java dökümanınıza başladım. Bitirdiğimde de yorum yazacağım.Smile
  Sağlıklı günler.

Pingbacks and trackbacks (2)+

Yorum ekle

Loading